پایان نامه

پایان نامه پدافند غیرعامل در برابر زلزله

 

آمادگی فردی:  باید به کارهایی که به هنگام زلزله انجام خواهید داد کاملاً فکر کنید. ممکن است در منزل و یا در سالن اجتماعات، در حال تماشای تئاتر، در استادیوم، با دوستانتان، در حال رانندگی و یا مشغول انجام سایر کارهای روزمره باشید. برنامه‌ریزی و آمادگی باعث می‌شود که شما بهنگام زلزله،فردی خونسرد و آرام ولی مؤثر باشید. باید مردم نزدیک‌ترین مراکز امداد و نجات مانند کلنیک ها، آتش‌نشانی و پلیس را بشناسند.

در محیط‌های اداری باید:  یک کیف شامل ضروری‌ترین وسایل را آماده کرده و در یک مکان امن و قابل‌دسترس قرار دهید تا بعد از زلزله مورداستفاده قرار دهید. مهم‌ترین نیازها بعد از زلزله عبارت‌اند از: تغذیه، بهداشت، عملیات نجات و کمک به دیگران که برای این عملیات نیاز به ادواتی داریم که جمع‌آوری آن‌ها بعد از زلزله ممکن است غیرممکن باشد. پس بهتر است آن‌ها را قبل از وقوع زلزله آماده کنیم و در یک کیسه و در یک مکان امن قرار دهید.  با این تجهیزات شما می‌توانید خود و دیگران را بعد از زلزله تا رسیدن نیروهای امداد و نجات تا هفتادودو ساعت و یا بیشتر در خانه، محل کار و یا اتومبیل خود حفظ کنید.شما باید مایحتاج خود را بر اساس تشخیص خود در منزل، محل کار و در اتومبیل شخصیتان آماده نمایید.

وسایل ضروری:  1. جعبه کمک‌های اولیه شامل باند و گاز، ابزار استریل، پماد سوختگی، آنتی‌بیوتیک، آسپرین، یک قیچی کوچک، قطره چشمی، و داروهای موردنیاز که هرکدام از اعضای خانواده به‌طورمعمول در آن استفاده می‌کنند. 2. یک دفتر یادداشت، شامل شماره تلفن‌های ضروری مراکز امداد و نجات چراغ‌قوه و باتری‌های تازه  3. رادیوی ترازیستوری با باتری‌های شارژ شده. 4. یک کپسول کوچک آتش‌خاموش‌کن. 5. دستکش ضخیم و کفش سبک. 6. وسایل بهداشت فردی مانند حوله، صابون، مسواک، خمیردندان، پودر شوینده، دستمال.7. انبردست و پیچ‌گوشتی، بیل و یک کلنگ کوچک.  8.حداقل 4 لیتر آب برای هرکدام از افراد در یک ظرف نشکن ذخیره کنید. ظرف‌ها باید به‌صورت مرتب ازنظر تازگی و سلامت کنترل‌شده و تعویض شوند. 9. مواد غذایی، شامل برای سه روز بر اساس تعداد اعضای خانواده مانند غذاهای کنسروی، کمپوت، بیسکویت، آب‌نبات و غیره.

توصیه‌های ایمنی قبل از وقوع زلزله در ساختمان‌های اداری:  1) درصورتی‌که ساختمان اداری شما بدون مقاومت لازم در مقابل زلزله‌های شدید هست با همکاری مشاوران و افراد خبره برای مقاوم‌سازی این ساختمان‌ها اقدام نمایید.  2) قطعات دکوراسیون در سقف اتاق‌ها را موردبررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن‌ها را تعمیر کنید.  3) لامپ‌های مهتابی (فلورسنت) در سقف اتاق‌ها باید در محل خود کاملاً محکم بسته‌شده و توسط دو سیم در دو انتها مهار شوند.  4) چراغ‌ها باید به‌صورت کاملاً مطمئن به سقف متصل شوند.  5) برای جلوگیری از افتادن کانال‌های تهویه هوا، این قطعات باید در محل خود به طرز صحیحی مهار شوند. 6) بلندگوها که در قسمت‌های مختلف راهروها نصب‌شده‌اند، باید محکم بسته شوند تا تکانه‌ای آن‌ها به هنگام زلزله کاهش یابد. چراکه وجود آن‌ها در ساختمان ضروری است. ( برای ارسال پیام‌های ضروری). 7) محل قرار دادن سیستم‌های مخابراتی و ارتباطی باید به‌دقت بررسی شود و از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل گردد. 8) برقراری سیستم ارتباطی داخل ساختمان از طریق تلفن‌های بی‌سیم و قابل‌حمل در هر قسمت عمل جمع‌آوری اطلاعات از افراد و وضعیت محل را به‌راحتی امکان‌پذیر می‌سازد. 9) کپسول های آتش‌نشانی به همراه راهنمای استفاده از آن‌ها در فواصل معینی قرار دهید و کارمندان را از محل و نحوه استفاده از آن‌ها آگاه سازید.  10) مکان‌های آسیب‌پذیر داخل ساختمان از قبیل آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها را شناسایی کرده و آن‌ها را ایمن نموده و اشیاء را در محل خود ثابت نمایید. 11) در تمام طبقات و اتاق‌ها لیست اسامی کارمندان را تهیّه نمایید. 12) نقشه‌ای از تمام مکان‌های مهم، اتاق‌ها، راهروها، راه‌پله‌ها و موقعیت انبارها تهیّه نمایید.  13) لیستی از تمام دارایی‌ها و وسایل قسمت‌های مختلف برای برآورد خرابی‌های احتمالی پس از زلزله تهیّه نمایید. 14) لیستی از شماره تلفن‌های ضروری شامل آتش‌نشانی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها تهیه نمایید. 15) با همکاری کارمندان در بخش‌های مختلف تجهیزات اداری حجمیم مانند کامپیوترها و دستگاه‌های کپی را با بستهای فلزی و یا کمربندهایی ببندید، چراکه احتمال جابجایی آن‌ها بهنگام زلزله وجود دارد و ممکن است باعث انسداد درب‌ها و راه‌های خروجی شوند.  16) با همکاری کارمندان قفسه‌ها، فایل‌ها و کتابخانه‌ها را به‌صورت مناسبی به دیوار متصل نمایید. 17) اشیاء سنگین را در قفسه‌های بایگانی قرار ندهید چراکه احتمال سقوط آن‌ها وجود دارد. 18) از کارمندان بخواهید که میزهای کار خود را در کنار پنجره‌ها و یا زیر لامپ‌ها و اشیاء آویزان قرار ندهند. 19) دیوارک‌ها را در مکان خود با بست فلزی ببندید. 20) مطمئن شوید که کارمندان درب فایل‌ها را وقتی‌که استفاده نمی‌کنند، قفل کنند.  21) باهم همکاری نمایید، اشیایی مانند آبگرم کن که احتمال اشتعال آن‌ها وجود دارد را کنترل نمایید.  22) بایگانی و انبار نقاطی هستند که به دلیل وجود اشیاء قابل اشتعال در آن‌ها مستعد آتش‌سوزی بعد از زلزله شدید هستند.  23) سعی نمایید مواد قابل اشتعال مانند روغن و گاز را از وسایلی مانند کاغذ، کیسه پلاستیکی و کارتن‌ها دورنگه دارید و اقدامات احتیاطی در مقابل آتش‌سوزی را در این مکان‌ها انجام دهید و نیز تجهیزات اطفاء حریق در جنب آن‌ها نصب نمایید. ازآنجاکه آزمایشگاه محل نگهداری مواد خطرناک و قابل اشتعال است، لازم است که توصیه‌های ایمنی را مانند بایگانی‌ها و انبارها در آزمایشگاه هم در نظر بگیرید. همچنین حتما مواد آزمایشگاهی خطرناک و قابل اشتعال را در ظروف پلاستیکی و نشکن قرار دهید.   

وظایف کارمندان:  1) همه کارمندان باید طراحی راه‌های فرار در اداره خود را مطالعه کنند.  2) وقتی‌که وارد اتاقی می‌شوند باید تمام راه‌های فرار، محل کپسول آتش‌خاموش‌کن و همچنین جعبه کمک‌های اولیه را کاملاً بدانند.  3) وقتی از یک بخش به بخش دیگری منتقل می‌شوند باید پله‌ها و پله‌های اضطراری را بشناسند.  4) کارمندان باید وسایل شخصی و ضروری خود را به همراه یک جفت کفش در یک جعبه جداگانه، در داخل کمد خود قرار دهند تا به‌آسانی به آن دسترسی داشته باشند.   5) تمام شماره تلفن‌های ضروری را روی یک کارت همواره در کیف پول خود داشته باشند. 6) زیر میز همیشه باید یک مکان مشخص (180 سانتیمتر مربع) برای لحظه خطر وجود داشته باشد.

نکات بسیار مهم : 1) آموزش‌های ضروری کمک‌های اولیه با همکاری هلال‌احمر.  2) تشویق کارمندان به شناخت دقیق کلیه مکان‌های ساختمان، مخصوصا مکان‌های ناامن و راه‌های اضطراری. 3) آموزش استفاده از آتش‌خاموش‌کن به کارمندان و نحوه خاموش کردن آتش با آن‌ها. 4) آگاه کردن کارمندان از محل تجهیزات آب، گاز، و الکتریسیته برای قطع جریان آن‌ها در مواقع ضروری. (3)

 

 

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد: بررسی ساختمان دانشگاه علمی کاربردی شهرکرد با دیدگاه پدافند غیرعامل جهت عملکرد مناسب در زلزله