پایان نامه

پایان نامه در مورد گیاه کود زو در درمان دیابت

تاریخچه استفاده سنتی از گیاه کود زو 

ریشه این گیاه ازجمله گیاهان طبی است که اولین بار در تاریخ چین به ثبت رسیده است .(47) این گیاه به نام ژگن و یگن یا ریشه  کودزو به ثبت رسیده است . (51)چینی هادر قدیم از کودزو در شعر های قدیمیشان نام بردن .در تاریخ در حدود 1000-500 سال پیش از میلاد . اولین سند ریشه کدزو به عنوان یک گیاه دارویی در یکی از معابد خدایان چینی در زمان سلسله هان که برای درمان بهبود تب  اسهال و اسفراغ استفاده می شد کشف شد .(52) بیش از 200 سال بعد از میلاد بودکه از   عصاره تهیه شده ریشه کدزو برای درمان سفتی و خشکی گردن .ضد  عرق در ناسازگاری با هوای آلوده ا ستفاده می شود . در  600سال پس از میلاد این بعنوان یک ضد الکل برای کسانی  که مشکلات مصرف الکل را داشتن توصیه شده بود .(54) طبیعت کودزو سرد و مزه ای شیرین دارد و مورد مصرف آن در شادابی کبد ،قطع اسهال ، تقویت تولید مایعات بدن است.(55) بر اساس فارماکوپه جمهوری خلق چین گیاه خشک شده Puerariae Radix ضدتب ،اسهال خونی حاد،تشنگی ،دیابت،پرفشاری خونی ،با دستور دوز مصرفی 15-10 گرم  تشخیص داده شد .(56) در زمان دوران جومونگ (400تا 1000 سال قبل از میلاد کودزو از ژاپن به چین معرفی شدو به عنوان فنس ،سبد، چمدان بزرگ ، تور ماهیگیری ،و لباس استفاده می شد .(57،58و59) اخیرا در ژاپن از ریشه کودزو برای درمان انواع مختلفی  از بیماری ها از جمله بیماریهای درد ناک ، اختلالات پریودی  استفاده می شود .(60و69)

گل کودزو

گل کودزو اولین باربرای درمان مسمومیت الکلی و سوء مصرف الکل و اسهال خونی استفاده شد .(94و96)  ،گل گیاه پورریا معمولا اشاره به گلهای به دست آمده از پورریا لوباتا دارد اما آن ممکن است گاهی اوقات از زیر مجموعه ای پورریا تامسو نیا نیز باشد .(99و100) انالیز شیمیایی این دو گونه از گلهای کودزونشان داد  که محتوی مقدار زیادی  ساپونین و ایزو فلاونین است  مجموع ساپونین بدست امده از پورریا لوباتا خیلی شبیه به پورریا تامسونیا است  . در حالیکه مقدار ایزو فلاون بدست آمده  از پورریا تامسونیا  متفاوت بود(102و105) .  ایزو فلاون های عمده در گلهای پورریا تامسونیا  تکتو ریئین و تکتو ریجی می باشد(105)  ، در صورتی که گلهای پورریا لوباتا دارای کاکالیدی می باشد(106) . مطالعات اخیر نشان داده است که متانول یا آب استخراج شده از گلهای کود زو  حاوی  اثرات پایین آورنده قندخون ،چربی و به عنوان یک آنتی اکسیدان  محافظ سلو لهای کبد  ضد جنون ، تاثیرات استروژنی و ضد سرطان می باشد .(107)

پوررین

پوررین یکی از اصلی ترین اجزاء ترکیب ریشه کودزو است(108) . در خصوص کاربرد کلینیکی آن به سه شکل عمده وجود دارد .1- تزریقی،2-کپسول و3- قرص .در چین.تزریق آن برای درمان بیماریهای قلبی عروقی آنژین صدری  انفاراکتوس  ،انسداد  عروق کلیه و کری ناگهانی ، بیماریهای مغزی اماس ماهیچه قلب و دیابت  ، به طور گسترده ای استفاده شده است (109) . همچنین پوررین در درمانهای مکمل با دیگر علوم پزشکی استفاده می شود . و دوز پیشنهادی 400تا  600 میلی گرم به مدت 10 تا 15 روز است هر کپسول پیوررین حاوی 80 میلی گرم است که هر 2 کپسول برای سه وعده در روز پیشنهاد می شود  قرص های پوررین در دسترس تر هستند به علت  اینکه کمتر در آب حل می شوند.(108)

شیمی گیاهی ریشه کود زو :

اصلی ترین ترکیبات ریشه کود زو

کودزو سرشا راز ترکیبات پلی فنولیک است . که شامل ایزو فلاون ها ،ایزو فلاون ها ی گلیکوزیدی ، کومارین ها ، پوراروز ، 2 بوتیل اینولید ها و مشتقاتشان  .

ایزو فلاون هایزو فلاون ها ی گلیکوزیدی از اصلی ترین ترکیبات موجودات زنده می باشند  اثر دارویی پییرین و دادزین بطور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است . (106)

  پوررین از فراوان ترین متابولیت های فرعی است که اولین باردر ریشه گونه لوبا تا  کشف و جدا شده است (107). دیادزین و  اگلی کن دیادزین در سو یبن تشحیص داده شد. (111)    

,   از انجایی که دیگر ترکیباتی مانند فورمونو نتین و جنستین در گیاهانی از خانواده لگومینوز توزیع شده است(112) .بعلاوه  اولننی نوع تری ترپنها  ترترپنویید  گلیکوزید های دارند که در ریشه کود زو شناسایی شده است . به نام کود زو ساپونین کودزو ساپو ژنول و سویا ساپوژنول . سویا ساپونول ترکیبی از کودزو ساپونین sa1-4وسویا ساپونینa3 . همچنین گلیکولیز اگلی کن کودزو ساپوژنول  به شکل های  کودزو ساپونین .(106)

بعلاوه ریشه کودزو حاوی مزه شیرین ، عطر ملایم شراب میوه را دارد. که این به خاطر داشتن و بخار شدن ترکیباتی همچون متیل پالمیتات (42.2 درصد ) متیل استارات 5.2 درصد  2 متوکسی اتیل استات 4.8 درصد  استیل کربانول 4.5 درصد و بوتانوئیک اسید 4.1 درصد (113) همچنین انها تاثیر  کمی می گذارد بر ساختارشان که شامل 5 متیل هیدرانتون . توبروسین  ، کولین، استیل کولین کلوراید ، د مانیتول ، گلیسرول  1 مونوتتراکورانوات ،ای کوزانوئیک اسید هگزاد کانوییک اسید تترا کوزانوییک اسید -2، 3-د (+)پی نی تول(115و118)

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

پایان نامه

پایان نامه رشته پزشکی با موضوع دیابت