پایان نامه

پایان نامه در مورد حوادث عروقی مغز( سکته مغزی) – دیابت

حوادث عروقی مغز( سکته مغزی)

هنگامی که رگهای تغذیه کننده مغز به شدت آسیب ببیند، خون به سلولهای مغزی نرسیده و می میرند به این حالت «انفارکتوس مغزی» یا سکته مغزی گفته می شود.

سکته مغزی هم د راثر تنگی و بسته شدن رگهای مغز و هم به دنبال پاره شدن وخون ریزی رگهای مغز پدید می آیدمهمترین عامل خطر برای حوادث عروقی مغز افزایش فشار خون است (6).

خطر سکته مغزی در مبتلایان به دیابت که فشار خون بالا هم دارند دو برابر افرادی است که تنها به پرفشاری خون دچارند. این موضوع اهمیت تنظیم فشار خون در بیماری دیابت را آشکار می سازد(8). نشانه های حوادث عروقی مغز بسته به اینکه کدام قسمت از مغز اختلال خون رسانی پیدا کند بسیار گوناگونند.کرختی یا ضعف حرکتی شدید(فلج) در یک نیمه بدن و نابینایی یا تاری دید زودگذر یک چشم از جمله نشانه های حوادث عروقی مغز است. سکته مغزی  زمانی ایجاد می شود که به قسمتی از مغز خون نرسد و کارش متوقف شود(6).

بیماری رگهای محیطی

منظور از بیماری رگهای محیطی بیماریهایی است که عروق بیرون از قلب و مغز را گرفتار می کنند این بیماریها معمولادرنتیجه تنگ شدن رگهایی که خون را به پاها و دستها می رسانند پدید می آیند کاهش خون رسانی به پاها سبب دو نوع عارضه می شود(8).

قانقاریا:مرگ بافتی در اثر نرسیدن خون به اندامها که در نهایت به قطع آن عضو می انجامد.

لنگش متناوب: به علت تصلب شرایین خون رسان پاها؛ پس از مدتی راه رفتن درد دشیدید معمولا در عضلا پشت ساق پا به وجود می آید به طور کلی احتمال اینکه مبتلایان به دیابت نیاز به قطع پاهایشان پیدا کنند پانزده تا چهل برابر جمعیت جامعه است. بنابراین، پای بندی به توصیه های مربوط به پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و نیز رعایت اصول مراقبت از پاها برای افراد دیابتی بسیار اهمیت دارد(8و5).

پای دیابتی

شکل8-1،پای دیابتی با آمپوتاسیون انگشتان

 

دیابت باعث تسریع روند سخت شدن عروق(آرترواسکلروز) می گردد که منجر به بیماریهای کرونری قلب، سکته مغزی، درد در اندامهای تحتانی به علت کاهش خون رسانی و لنگیدن می شود. مبتلایان به دیابت ده برابر بیش از افراد سالم درمعرض قطع پا قراردارند. دیابت ملیتوس علت اصلی آمپوتاسیون های( قطع پا) غیر ضربه ای اندام تحتانی در ایالات متحده است(8). زخمها و عفونتهای پا نیز یکی از علل اصی ایجاد ناتوانی در بیماران مبتلا به دیابت اند. نوروپاتی حسی مانع از انجام سازوکارهای دفاعی طبیعی شده و بیمار را در معرض تروماهای عمده یا آسیبهای کوچک ومکرر پا قرار می دهد، در حالیکه بیمار غالباً این تروماها را حس نمی کند. اختلال حسی سبب انتقال غیر طبیعی وزن بدن به پاها هنگام راه رفتن شده و باعث تشکیل کال استخوانی یا زخم میگردد(126)

نوروپاتی حرکتی و حسی منجر به غیر طبیعی شدن مکانیک عضلات پاوتغییرات ساختمانی پا می شود (شصت چکشی، تغییر شکل پنجه‌ای انگشتان پا، برجسته شدن سراستخوانهای واقع در کف پاها). نوروپاتی اتونوم منجر به تغییر جریان خون سطحی پا شده و خشکی پوست و تشکیل شقاق را تسریع می نماید(164). بیماری عروق محیطی و اختلال بهبود زخمها مانع از برطرف شدن ترکهای کوچک پوستی شده، سبب بزرگ شدن وعفونی شدن این ترکها می گردد(126). حدود پانزده درصد افراد مبتلا به دیابت دچار زخم پا می شوند و درصد قابل توجهی ازین افراد زمانی تحت عمل آمپوتاسیون قرار خواهند گرفت( احتمال این عمل 14 تا 24 درصد برای همان زخم یا زخمهای بعدی است)(126).

عوامل خطر زمینه ساز زخمهای پا یا آمپوتاسیون عبارتند از: جنسیت مذکر، سابقه ابتلا به دیابت بیشتر ازده سال، نوروپاتی محیطی، ساختمان غیر طبیعی پا(ناهنجاریهای استخوانی، کالوس یا پینه، ضخیم شدن ناخن ها) بیماری عروق محیطی، سیگار کشیدن و سابقه قبلی زخم یا آمپوتاسیون(126).

تنظیم گلوکز خون نیز از جمله عوامل خطر به شمار می رود به ازای هر دو درصد افزایش در غلظت HbAlc خطر زخم شدن اندام تحتانی 6/1برابر و خطر آمپوتاسیون اندام تحتانی 5/1برابرافزایش می یابد(8).

موارد زیر در پای دیابتی همراه با افزایش خطر قطع عضو است:

-نوروپاتی محیطی و از دست دادن حس محافظتی

-تغییر در بیومکانیک پا در حضور نوروپاتی

-مدارکی دال بر افزایش فشار بر پا(قرمزی  خون ریزی در زیر پینه یا کالوس)

-تغییر شکل استخوان

شکل9-1،پای دیابتی

 

-بیماری عروق محیطی(کاهش نبض یا نبودن آن )

-سابقه زخم یا قطع عضو

-اختلال شدید ناخن(8)

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

پایان نامه

پایان نامه رشته پزشکی با موضوع دیابت