پایان نامه

پایان نامه درباره موضوع دیابت

دیابت در روزگار باستان شناخته شده بودو برخی پزشکان دوران باستان نشانه های آن را به خوبی توصیف و راه‌هایی برای درمان آن پیشنهاد کرده بودند. اولین سند به دست آمده درباره­ی دیابت ، پاپیروسی مربوط به 1552 سال پیش از میلاد است که در سال 1862 میلادی در شهر باستانی تِبِس در مصر بدست آمده است دراین پاپیروس، پزشکی مصری به شرح بیماری مرموزی پرداخته است که بیماران مبتلا به آن زیاد آب می‌نوشندو بیش از حد ادرار می‌کنند وآب بدنشان کم می‌شود و زودتر از بقیه مردم می‌میرند (5). اریتیوس(30-90 پس از میلاد)، پزشک یونانی ،در کنار پرادراری نشانه­ های دیگری از این بیماری از جمله تشنگی همیشگی و کاهش وزن را برشمرد. همچنین نام دیابت را که به معنای « گذر کردن» یا« جریان پیدا کردن» است برای این بیماری برگزید. وی دیابت را پیامد آب شدن گوشت دست و پا و وادار شدن آن به ادرار می‌دانست. جالینوس(201-131 میلادی) پزشک سرشناس ارتش روم، براین باور بود که این بیماری راز آلود از نارسایی کلیه ها پدید می آید تا نزدیک به دو هزار سال همه پزشکان چنین نظری را درست می‌دانتسند. دو پزشک بسیار حاذق و مشهور هندی در قرن پنجم میلادی، با چشیدن ادرار بیماران، به شیرین بودن آن پی بردند. مشهور است که آنها برای تشخیص بیماران به دستشویی ها توجه می‌کردند و اگر مورچه‌ها در آنجا جمع می‌شدند می‌فهمیدند که بیماری که در آن خانه زندگی می‌کند به دیابت مبتلا است. آنها برای اولین بارتشخیص دادند که بیماران دیابتی دو دسته‌اند، دسته­ای  از آنها چاق و دسته ای لاغرند. همچنین دریافتند که کودکان مبتلا به دیابت عموما لاغر هستند. در قانون ابن سینا نیز به شیرین بودن ادرار بیماران دیابتی اشاره شده است . ابن سینا اولین پزشکی بود که به دو عارضه بسیار مشهور بیماری دیابت یعنی ناتوانی جنسی و گانگرن یا قانقاریا اشاره کرده و استفاده از گیاهان مختلف موثر در کاهش شدت بیماری دیابت را پیشنهاد نموده است. نوشته های ابن سینا تا صد ها سال بدون تغییر دردانشکده های پزشکی مغرب زمین تدریس می‌شد (8).

در قرن شانزدهم، پزشکی سوئیسی به نام فون هوهنهایم پس از جوشاندن ادرار بیماران دیابتی متوجه ذرات سفیدی گردید که به احتمال زیاد مواد قندی بود. ولی او آنها را نمک پنداشت و چنین استدلال کرد که پرنوشی و پر ادراری بیماران دیابتی ناشی ازتجمع نمک در کلیه هاست (8).

صد سال بعد در قرن هفدهم توماس ولس پزشک انگلیسی، دوباره ادرار دیابتی را جوشاند و این بار شیرینی ماده سفید حاصله را تایید کرد و این حقیقت هزار ساله را که ادرار بیماران دیابتی شیرین است، مجدداً اثبات نمود. در قرن هفدهم، پزشکی به نام توماس سیدنهایم برای اولین بار به این حقیقت اشاره کرد که دیابت یک بیماری عمومی در تمام اعضای بدن است در قرن 18 ، پزشک و فیلسوف انگلیسی به نام متیو دابسون، برای اولین بار شرح داد که علاوه بر ادرار، سرم بیماران دیابتی نیز شیرین است. در همین زمان جان روله لغت ملیتوس را که در زبان یونانی به معنای عسل است به نام دیابت افزود. آسیب شناسی (پاتولوژی) دقیق دیابت تا قرن نوزدهم میلادی به درستی روشن نبود. در سال 1875 کلود برنارد فیزیولوژیست شهیر، گلیکوژن را به عنوان فراورده سوخت و ساز گلوکز در کبد معرفی و این مفهوم را عرضه کرد که اختلال در سوخت و ساز گلوکز باعث بروز دیابت می‌شود. در سال 1869 پل لانگرهانس دانشمند بیست و دو ساله آلمانی، جزایر لانگرهانس را کشف کرد. پژوهشگران دیگر ناهنجاری جزایر لانگرهانس را در کالبد شکافی بیماران دیابتی که جان باخته بودند. مشاهده نمودند سپس در سال 1889 اسکار مینورسکی و جوزف ون مرینگ پژوهشگران فرانسوی نشان دادند که اگر لوزالعمده سگی را از بدنش بیرون آوردند نشانه های دیابت پدیدار شده و سگ به زودی می‌میرد (8).

از آغاز سده بیستم میلادی این نظر مطرح شد که بیماران دیابتی دچار کمبود ماده ای هستند که لوزالعمده‌ی سالم میتواند آن را بسازد. ماده ترشح شده از سلولهای بتای موجود در جزایر لانگرهانس، انسولین خوانده شد که از لغت لاتینی اینسولا به معنای جزیره گرفته شده است.

گیورگ زولزر، دانشمند آلمانی، در سال 1908 برای نخستین بار نشان داد که با تزریق افشره ای از لوزالمعده می‌توان ورود گلوکز به ادرار را کاهش داد. سپس در سال 1920 فردریک بنتینگ و دستیارش چارلز بست. آزمایش های خود را برای یافتن ماده ای در افشره لوزالعمده که قند ادرار را در سگ دیابتی کاهش می‌دهد آغاز کردند. آنها از شیمیدانی به نام جیمز کلیپ برای تخلیص عصاره( افشره) لوزالعمده و استخراج انسولین خالص کمک گرفتند و سرانجام توانستند در سال 1921 پروتئین انسولین را از لوزالمعده  به دست آوردند و با تزریق آن به فردی 14 ساله به نام لئوناردو تامسون( که درحال مرگ بود) در تورنتوی کانادا، تاثیر این پروتئین در کاهش قند ادرار و بهبود بیماران دیابتی را نشان دهند. تامسون بهبود یافت و سالها زندگی کرد تا آن زمان بیماران دیابتی به خصوص بیماران دیابت نوع یک، خیلی زود در اثر عوارض بیماری می‌مردند. این کشف انقلابی بزرگ در درمان دیابت به شمار میرفت. بنتینگ و جان مک لوید( شخصی که آزمایشات خود را در اختیار بنتینگ گذاشته بود) به پاس کشف بزرگ  و تاریخی شان مفتخر به دریافت جایزه نوبل پزشکی در سال 1923 شدند. آنها جایزه خود را با چارلز بست و جیمز کلیپ تقسیم کردند در سال 1930 دانشمندی آرژانتینی متوجه شد که مصرف بعضی از قرص های سولفامید باعث کاهش قند خون می‌شود. این کشف مورد توجه واقع نشد تا اینکه در اوج جنگ جهانی دوم، یک پزشک نظامی فرانسوی به ناو لوباتیه هنگام درمان بیماران مجروح جنگی با آنتی بیوتیک سولفامید متوجه شد که قند خون آنها کاهش می‌یابد و این آغاز مصرف گروهی از داروهای کاهنده قند خون بود که هنوز در بازار دارویی وجود ندارد و انواع جدیدی از آنها نیز عرضه شده و همان گروه سولفونیل اوره های معروفند. دردهه 1950 دانشمندان آمریکایی دسته دیگری از داروهای خوراکی را که نوع جدید آن به گلوکوفاژ یا متفورمین مشهور است کشف کردند. این داروهای خوارکی در درمان دیابت نوع دو کاربرد دارند در اواخر دهه 1960 یک پزشک ایرانی به نام  دکتر شموئیل رهبر، هموگلوبین قند دار شده یا گیلکوزیله را که به هموگلوبین Alc 1مشهور است کشف نمود که با اندازه گیری آن معادل قند خون سه ماه بیماران دیابتی تعیین می‌گردد. کشف این هموگلوبین انقلاب بزرگی در پیگیری نحوه کنترل قند و درمان بیماران دیابتی بوجودآورد با پیشرفت تکنولوژی به جای انسولین حیوانی(مانند انواع گاوی، خوکی، و اسبی) که به مقدار کم و محدود تولید می‌شود و ممکن بود درانسان تولید آلرژی بنماید انسولین نوترکیب انسانی از تزریق ژن سازنده انسولین به باکتریها به دست آمد البته این پایان راه بیماری دیابت نیست. مانیز چون شما امیدرواریم روزی با عرضه روش های درمانی نوین برای درمان قطعی دیابت این داستان به پایان خوش خودبرسد و طومار این بیماری برای همیشه بسته شود (8).

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

پایان نامه

پایان نامه رشته پزشکی با موضوع دیابت

 
 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.