پایان نامه

پایان نامه درباره دیابت ملیتوس

 تعریف دیابت ملیتوس

 دیابت کلمه ای است با ریشه یونانی، شامل دو بخش dia به معنی میان و خلال، و betes( ازریشه bainein) به معنای عبور. این لفظ در پزشکی برای مجموعه ای از بیمارها بکار می‌رود که وجه اشتراک آنها پر ادراری بیماراست (8).

از دیدگاه پزشکی چندین نوع بیماری دیابت وجود دارد:

1-دیابت ملیتوس یا مرض قند

که در آن پر ادراری بیمار ناشی از افزایش سطح قند در خون ودفع ان در ادرار است.در عرف،کلمه­ی دیابت معمولاً به این نوع اطلاق می شود که از دید پزشکی یک غلط مصطلح به شمار میرود. دیابت قندی سندرمی از اختلال متابولیسم کربوهیدرات ، چربی و پروتئین است که بر اثر فقدان ترشح انسولین یا کاهش حساسیت بافت ها به انسولین ایجاد می شود(6) .

بر همین اساس، دیابت به انواع یک و دو تقسیم می‌شود. به گفته متخصصان این رشته دیابت ملیتوس نوع یک بیماری خود ایمنی است که به علت تخریب پیشرونده سلولهای بتای جزایر لانگرهانس به وجود می آید.(6و8) این بیماری بیشتر در میان کودکان، نوجوانان، و افراد زیر 30 سال مشاهده شده و به ندرت افراد بالای 30 سال به آن مبتلا می‌شوند. دراین نوع دیابت، بدن افراد به اندازه کافی انسولین ترشح یا تولید نمی‌کندو درنتیجه فرد دیابتی از همان ابتدای شروع دیابت نیاز به تزریق انسولین دارد. بیماری دیابت نوع دو بیشتر افراد بالای 30 سال را مبتلا می‌سازد. پزشکان علت اصلی ابتلا به آن را کم تحرکی و تغذیه نادرست می‌دانند(8). شواهد رو به افزایشی حاکی از افزایش استرس اکسیداتیو در افراد دیابتی به واسطه ی تولید بیش از حد انواع اکسیژن واکنشی ROS1و کاهش کارایی دفا ع های آنتی اکسیدانی وجود دارد. فرایندی که به صورت ابتدایی شروع میشود و زمینه ی بیماری را فراهم میکند(18).

 2-  دیابت بی‌مزه که در آن بیمار به دلیل وجود اختلال در کلیه ها یا غده هیپوفیز بیش از اندازه ادرار دفع می‌کند.

3-دیابت دارویی که ناشی از مصرف داروهای ادرار آور مانند تیازیدهاست.

4-دیابت فسفره اصطلاحی است که متخصصین ارتوپدی برای وضعی به کار می‌برند که فرد در اثر اختلالات متابولیک مقدار زیادی فسفر از ادرار دفع می‌کنندو میزان مواد معدنی استخوان ها نیز کاهش می‌یابد(19).

دیابت ملیتوس شامل گروهی از اختلالات متابولیک شایع است که وجه مشترک آنها افزایش قندخون می‌باشد. علاوه براین، اختلالات دیگری نیز ممکن است در سوخت و ساز چربی و پروتئین بروز کند. اکسیداسیون لیپید ها ، پروتئین هاو ماکرومولکولهای دیگر (مثل DNA) در طول گسترش دیابت اتفاق می افتد . موتاسیون در DNA       میتوکندریایی، هم چنین در بافتهای دیابتی گزارش شده است ،که یک نوع استرس اکسیداتیو وابسته به آسیب میتوکندریایی اعلام شده است(18) .

 متخصصان گروه بیماریهای غدد درون ریز، دیابت را یکی از شایعترین بیماریهای متابولیک در قرن حاضر می‌دانند که منجر به ناتوانی و مرگ زودرس شده و عوارض حاد و دیررس آن تهدید عمده ای برای سلامتی فرد به شمار می‌روند(8).

چند نوع مشخص از دیابت ملیتوس وجود دارد که دراثرواکنشهای پیچیده بین عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و شیوه زندگی به وجود می آیند . بر حسب علت ابتلا به دیابت ملیتوس عوامل ایجاد قند خون بالا عبارتند از:

1-کاهش ترشح انسولین؛

2-کاهش مصرف قندخون(گلوکز)؛

3-افزایش تولید گلوکز؛

اختلال تنظیم متابولیکی ناشی از دیابت ملیتوس سبب ایجاد تغییرات در اندامهای مختلف بدن می‌شود که مشکلات فراوانی را برای فرد مبتلا به دیابت و بهداشت جامعه ایجاد می کند(8). با گذشت زمان دیابت ملیتوس ممکن است باعث نابینایی، نارسایی و مشکلات کلیوی، آسیب اعصاب( نوروپاتی دیابتی) و ضایعات پوستی گرددو همچنین دیابت ملیتوس یک عامل تسریع کننده مهم در سخت و تنگ شدن سرخرگ هاست که منجر به سکته مغزی، بیماریهای قلبی ناشی از عروق کرونر و سایربیماریهای عروقی میگردد(1). در اکثرکشورها دیابت ملیتوس علت اصلی نارسایی کلیه است همچنین این بیماری یکی از علل اصلی قطع اندامها و کوری بالغین است. با افزایش شیوع دیابت ملیتوس در سراسر جهان انتظار می‌رود که این بیماری همچنان یکی از عوامل اصلی بیماری زایی و مرگ و میر باقی بماند(8).

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

پایان نامه

پایان نامه رشته پزشکی با موضوع دیابت