پایان نامه

عوامل تاثیرگذار بر ادراک زمان

عوامل تاثیرگذار بر ادراک زمان

 

مدل ساعت درون عمدتاً بر عناصر روانشناختی تاکید دارد. این مدل دارای یک نبض‌ساز زیستی است که با میزان ثابت نبض‌هایی را رها می‌کند. میزان انتشار این نبض‌ها عمدتاً تحت‌ تاثیرعوامل بیولوژیکی و روانشناختی مانند دمای مغز، متابولیسم، داروهای روانگردان و سطح برانگیختگی قرار دارد (بلاک و زاکای، 1999). علاوه بر عناصر روانشناختی، ادراک زمان، تحت تاثیر ساختار شناختی (توجه، فرآیندهای حافظه و …) است. بدین منظور زاکای و بلاک مدل دروازه توجه را که یک مدل ترکیبی است و تمام عوامل تاثیرگذار را دربر می‌گیرد، ارائه دادند (بلاک و زاکای، 1999) .

 

2-7 مدل دروازه توجه

 

امروزه هیچ شکی وجود ندارد که فرآیندهای شناختی (توجه و حافظه کاری و . . .) اثر قابل توجهی در فرآیند زمانبندی بخصوص در زمانبندی آینده‌نگر دارند. برای تبیین این امر زاکای و بلاک (1995) مدل دروازه توجه را پیشنهاد کردند. این مدل بر اساس مدل زمانبندی عددی مطرح شد و دربرگیرنده تاثیر اختصاص توجه و راهبردهای شناختی در قضاوت زمان است. در این مدل، توجه با کنترل مقدار نبض‌هایی که از طریق دروازه توجه در یک واحد زمانی معین عبور می‌کنند و در کنتور انباشته می‌شوند، بر ادراک زمان تاثیر می‌گذارد. عرض دروازه توجه وابسته به منابع توجه اختصاص یافته به زمان در یک مدت زمان معین است (زاکای،1999). استفاده از تکالیف دوگانه [1]در پژوهش‌ها صحت این مدل را تائید می‌کند و نشان می‌دهد که اگر توجه کمتری به زمان اختصاص یابد دروازه توجه کمتر باز شده و نبض‌های کمتری در شمارشگر انباشته می‌شوند در نتیجه طول زمان کوتاه‌تر قضاوت می‌شود (پوتاس به نقل از زاکای، 2004).

 

2-8 قضاوت زمانی تلویحی[2] و آشکار[3]

 

از نظر دیدگاه تحولی، قضاوت زمان به دو روش انجام می‌گیرد: تلویحی و آشکار(کول[4] و نوبره[5]،2011).

قضاوت زمانی تلویحی؛ قضاوت ناآشکار طول زمان یک فعالیت است. پردازش خودکار زمان موجب پیش‌بینی یک فعالیت بدون هرگونه پردازش آگاهانه زمان می‌شود. در مقابل، قضاوت زمانی آشکار پردازش هشیارانه طول زمان یک فعالیت است. در اینجا آزمودنی‌ها به صورت آگاهانه و دقیق طول زمانی رویداد جدید را پیش‌بینی می‌کند. در این روش کنترل شناختی مورد نیاز است (درویت – ولت، 2012).

[1]- همانگونه که در فصل اول ذکر شد، در تکلیف دوگانه، تکلیف زمانی همراه با تکلیف شناختی غیرزمانی ارائه می‌شود و منجر می‌شود توجه کمتری به زمان اختصاص یابد.

 

پایان نامه  بررسی تاثیر ظرفیت حافظه کاری کودکان پیش دبستانی در پردازش زمان

 متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی گروه روانشناسی  پایان نامه جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی عمومی  بررسی تاثیر ظرفیت حافظه کاری کودکان پیش دبستانی در پردازش زمان استاد مشاور دکتر حمید پورشریفی   شهریور 92 (در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود […]

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 
99