پایان نامه

دانلود پایان نامه طرح‌های پدافند غیرعامل

هدف از اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل

وجود شهرهای پرجمعیت و صنعتی در کنار گسل‌های فعال در ایران و حفظ و پایداری آن‌ها در برابر خطرات زلزله از اهم وظایف هر ایرانی است. هدف از پدافند غیرعامل در برابر زلزله، استمرار فعالیت‌های زیر بنایی، تأمین نیازهای حیاتی، تداوم خدمات‌رسانی عمومی و تسهیل اداره کشور در شرایط تهدید و بحران و وقوع زلزله و هرگونه حوادث و بلایای طبیعی است. حفظ بنیه اداری کشور از طریق اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل و کاستن از آسیب‌پذیری مستحدثات تجهیزات حیاتی و حساس کشور امکان‌پذیر است. بنابراین هر برنامه‌ای که تحت این عنوان طراحی و اجرا شود علاوه بر توجه به مسائل امنیتی و اقتصادی به دنبال دستیابی به هدف افزایش ظرفیت کشور در مقابله با تهدیدات احتمالی هرگونه سوانح طبیعی به‌ویژه زلزله و نیز ارتقای توانمندی و آستانه تحمل ملی برخورد با موقعیت اضطراری و بحرانی خواهد بود.

به‌طورکلی اهداف دفاع غیرعامل و مدیریت بحران عبارت‌اند از:

1-بالا بردن قابلیت بقا، استمرار عملیات و فعالیت‌های حیاتی و خدمت‌رسانی مراکز حیاتی، حساس، مهم نظامی و غیرنظامی کشور در شرایط وقوع بحران‌های طبیعی و جنگ

2-تقلیل آسیب‌پذیری و کاهش خسارت، صدمات تأسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی، مراکز حیاتی، حساس، مهم نظامی و غیرنظامی کشور در برابر تهدیدات و بحران‌های طبیعی

3-صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نیروی انسانی

4-تقویت قدرت بازدارندگی در برابر تهدیدات و بحران‌های طبیعی

5-افزایش آستانه تحمل مردم و نیروهای خودی در برابر تهدیدات و بحران‌های طبیعی

6-حفظ روحیه، انسجام وحدت ملی و حفظ سرمایه‌های ملی کشور

7-حفظ تمامیت ارضی، امنیت ملی و استقلال کشور(5).

 

1-6- هدف اصلی تحقیق

هدف یک تحقیق دستیابی به بهترین راه‌حل برای مسئله تحقیق است .سرزمین پهناور ایران نیز دریکی از فعال‌ترین مناطق لرزه‌خیز جهان قرار دارد شواهد تاریخی نشان می‌دهد که بسیاری از شهرها و آبادی‌های آن درگذشته به‌دفعات در اثر وقوع زمین‌لرزه‌های شدید ویران گشته‌اند. در سال‌های اخیر، به‌طور متوسط در هر پنج سال یک زمین‌لرزه با صدمات جانی و مالی بسیار زیاد در نقطه‌ای از کشور رخ‌داده و متأسفانه در حال حاضر ایران در زمره‌ی کشورهایی قرارداد که وقوع زلزله در آن همواره با احتمال تلفات جانی زیاد همراه است.

گرچه جلوگیری کامل از خسارات ناشی از زمین‌لرزه‌های شدید بسیار دشواراست، اما با افزایش سطح آگاهی از وضعیت لرزه‌خیزی کشور، آموزش همگانی و ترویج فرهنگ ایمنی و شناسایی و مطالعه آسیب‌پذیری ساختمان‌ها و ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی آن‌ها،  می‌توان تلفات و خسارات ناشی از زلزله‌های آتی را به میزان زیادی کاهش داد.

دانشگاه‌ها یکی از مراکز آموزشی هستند که همیشه تعداد زیادی از دانشجویان و کارکنان آموزشی در آن‌ها به فعالیت‌های آموزشی واداری مشغول‌اند در این تحقیق به بررسی عملکرد مناسب سازه موردنظر (ساختمان دانشگاه علمی کاربردی شهرکرد) با دیدگاه پدافند غیرعامل در زلزله خواهیم پرداخت و به ارائه روش‌های که عملکرد سازه را بهبود بخشد می‌پردازیم و در راستای نیل به برنامه‌ریزی ساختمان با سطح ایمنی مناسب در زلزله بر اساس اصول پدافند غیرعامل پیشنهادهای نیز ارائه می‌گردد.

 

 

 

 

ادامه مطلب و جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد: بررسی ساختمان دانشگاه علمی کاربردی شهرکرد با دیدگاه پدافند غیرعامل جهت عملکرد مناسب در زلزله

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.