پرستاری

دانلود پایان نامه : بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

متن کامل پایان نامه مقطع دکتری رشته : پزشکی

گرایش :عمومی

عنوان : بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

دانشكده پزشكی

 

پایان نامه جهت دریافت درجه دكتری حرفه ای پزشكی عمومی

 

عنوان

بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

فصل 1. مقدمه1
1-1. بیان مسأله2
1-1-1. تعریف2
1-1-2. اپیدمیولوژی5
1-1-3. اتیولوژی7
1-1-4. درمان10
1-2. دلایل انتخاب موضوع13
1-3. اهداف طرح14
1-3-1. هدف اصلی طرح14
1-3-2. اهداف فرعی طرح14
1-3-2. اهداف کاربردی طرح17
1-4. فرضیات یا سؤالاب پژوهش17
فصل 2. بررسی متون18
2-1. مقالات انگلیسی19
2-2. مقالات فارسی25
فصل 3. مواد و روش ها29
3-1. جدول متغیرها30
3-2. نوع مطالعه32
3-3. جمعیت مورد بررسی32
3-4. معیارهای ورود به مطالعه32
3-5. معیارهای خروج از مطالعه32
3-6. حجم نمونه33
3-7. مکان و زمان انجام مطالعه33
3-8. روش جمع آوری داده ها34
3-9. روش اجرای طرح34
3-10. روش تجزیه و تحلیل داده ها35
3-11. ملاحظات اخلاقی36
3-12. محدودیت های اجرایی طرح و روش کاهش آن ها37
فصل 4. یافته ها38
4-1. مقدمه39
4-2. تشریح یافته های توصیفی مورد مطالعه39
فصل 5. بحث و نتیجه گیری47
5-1. بحث48
5-2. محدودیت ها53
5-3. نتیجه گیری54
مراجع55
Abstract61

 

فهرست نمودار ها

جدول 1. تشریح یافته های توصیفی و استنباطی متغیرها 40

جدول 2. تشریح یافته های مرتبط با آزمون T-Test 45

 

فهرست اشکال

شکل 1. نزول طبیعی بیضه ها 3

شکل 2. محل های بیضه نزول نکرده یا اکتوپیک… 4
چکیده

 

زمینه و هدف: كریپتوركیدیسم (بیضه نهفته یا نزول نكرده) شایع‌ترین اختلال سیستم تناسلی مرد است. تا به حال مطالعه ای برای تعیین فراوانی کریپتورکیدیسم و عوامل مؤثر بر آن در سطح شهر تهران انجام نشده است. هدف از انجام این مطالعه تعیین فراوانی کریپتورکیدیسم و ریسک فاکتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در سه بیمارستان دانشگاهی تهران بود.

مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی نوزادان پسر متولد شده در بیمارستان های بهارلو، میرزاکوچک خان و ضیائیان انجام شد. تمامی نوزادان در روز اول یا دوم پس از تولد مورد معاینه قرار گرفتند. عوارض مادری حاملگی شامل دیابت شیرین حاملگی، پره اکلامسی،اکلامپسی، مال پرزنتاسیون جنین، زایمان زودرس و دیررس، نوع زایمان، وزن هنگام تولد و سن حاملگی با بهره گرفتن از کارت مراقبت نوزاد و پرونده بیمارستانی ثبت شد.

یافته ها: در بین 1350 نوزاد پسری که مورد ارزیابی قرار گرفتند، تعداد 11 نفر (81/0 درصد) مبتلا به بیضه نزول نکرده بودند. بین فشار خون بالا، وجود آنومالی های مادرزادی دیگر، عفونت دوران بارداری، پرزنتاسیون جنین، دوقلویی و روش زایمان با بروز کریپتورکیدیسم در نوزادان پسر همراهی وجود داشت. میانگین وزن هنگام تولد و سن حاملگی در نوزدان مبتلا به کریپتورکیدیسم کمتر از نوزادان سالم بود.

نتیجه گیری: شیوع کریپتورکیدیسم در تهران به مراتب کمتر از مقادیر گزارش شده در نقاط دیگر بود. آنالیز متغیرها نشان داد که که کریپتورکیدیسم با مارکرهای تکامل ضعیف جنینی همراهی دارد.

واژگان کلیدی: کریپتورکیدیسم، عامل خطر، فراوانی، تولد پیش از موعد


  • مقدمه
  • بیان مسئله
    • تعریف

كریپتوركیدیسم عبارتست از فقدان بیضه در محل طبیعی آن: بیضه ای که درون اسکروتوم نیست و نمی توان آن را پس از گذشت چند ماه با دستکاری به درون اسکروتوم کشاند (1). بیضه های کریپتورکید یا وجود ندارند و یا نزول نکرده اند. بیضه غایب می تواند به علت آژنزی یا اختلال خونرسانی درون رحم (مانند تورشن) باشد. پسرانی که بیضه آن ها در دو طرف وجود نداشته باشد، آنورکیا دارند (2).

بسیاری از بیضه های کریپتورکید نزول نیافته هستند. این ناهنجاری زمانی اتفاق می افتد كه فرآیند نزول بیضه ها دچار توقف شود (شکل 1). چون بیضه در ناحیه شكمی شكل می گیرد (تكامل رویانی)، نزول و مهاجرت آن ممكن است در هر جایی از مسیر متوقف شود و یا در مسیر نزول، به محل غیر طبیعی نابجا یا اكتوپی منحرف شود (3).

 

شکل 1. A. بیضه ها در خط اوروژنیتال ظاهر می شوند (دو ماهگی). B. حفره coelomic به درون توده اسکروتال انواژینه شده و پروسس واژینالیس را می سازد (اواسط ماه سوم). C. بیضه ها با هدایت گابرناکولوم شروع به نزول به سمت اسکروتوم می کنند (ماه هفتم). D. پروسس واژینالیس به طور خودبخود مسدود می شود (اندکی بعد از تولد). اقتباس شده از: Langman J. Urogenital System. In: Medical Embryology, 4th ed, Williams and Wilkins, Baltimore 1981. p.263

 

بیضه نزول نیافته واقعی در مسیرش به سمت اسکروتوم دچار توقف شده است. این بیضه ها ممکن است درون شکم باقی بمانند و یا در کانال اینگوینال یا بلافاصله بیرون حلقه خارجی قابل لمس باشند (به ترتیب کانالیکولار و سوپرااسکروتال) (3). در مقابل، بیضه اکتوپیک که کمتر از 1 درصد بیضه های نزول نکرده را شامل می شود، به صورت طبیعی از حلقه خارجی نزول پیدا می کند ولی سپس به موقعیت نابجایی منحرف می شود (1). این بیضه ها را ممکن است در کیسه اینگوئینال سطحی (شایع ترین حالت)، ناحیه سوپراپوبیک، کانال فمورال، پرینه یا کمپارتمان اسکروتوال سمت مقابل (نادرترین حالت) قابل لمس باشند (4).

تعداد صفحه : 68

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               asa.goharii@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.